Du är här:Start > Blogg > Nya kanaler!

13 maj onsdag

Nya kanaler!

Vi står mitt i en mycket märklig tid som påverkar oss alla och även såklart vår kyrka. Från att bygga på att samla ihop folk måste vi nu be många av våra älskade vänner att vara hemma för sin egen och andras skull. Det är allt annat än roligt!

Men! Vi försöker hitta vägar att nå varandra digitalt så därför har vi varit mer aktiva på Facebook och YouTube. Kolla in där och följ med på vad som händer på gudstjänsterna och på tisdagsbönerna.

Dessutom flyttar vi ut våra söndagsgudstjänster från och med denna söndag så att alla som vill kan komma och vara med. I sin bil, eller ståendes med lite avstånd till varnandra. Vill du ha en stol så ta helst med en egen.

Gud är fortfarande densamme, kyrkans natur är densamma, men vi måste hitta nya kanaler för att nå människor och vara den gemenskap som även nu kan fortsätta att bygga upp varandra.

Guds nåd och frid önskar jag er. Hoppas vi ses!

/Kenneth

Om bloggen

Här skriver församlingens pastor Kenneth Mattebo.